تاریخ انتشار: پنج شنبه ۲۰ اسفند ۹۴ ساعت ۱۴:۲۱
Print Friendly, PDF & Email
شیراز دوباره باز ماند

شیراز پایتخت کتاب نشد / از نیشابور و بوشهر هم عقب‌تر هستیم

آنچه به چشم مخاطب می‌آید اینکه شیراز سال گذشته بین ۶۴ شهر نتوانست عنوانی شایسته نام و پیشینه‌اش را کسب کند و امسال هم در گردونه رقابت با ۹۹ شهر، از کسب رتبه سومی خرسند شد! شاید سال آینده بتوان امیدوار بود که اگر…..

انتخاب پایتخت کتاب ایران

شیراز، شهر حافظ و سعدی، شهر ادب و فرهنگ، شهری که زمانی داعیه‌دار پایتخت فرهنگی ایران‌زمین بود، حالا با نفس تنگی سربالایی مسیر رسیدن به جایگاه گذشته‌اش را طی می‌کند و بار دیگر، از دست‌یابی به آنچه قبل از این داشته و اکنون ندارد، باز ماند.

 علی‌رغم آنکه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، روز یکشنبه در گفت و گو با یکی از خبرگزاری‌ها، نوید انتخاب شیراز به‌عنوان پایتخت کتاب کشور را داده بود، صاحب‌نظران می‌دانستند به حتم امسال هم این عنوان به شهر راز تعلق نخواهد گرفت.

عقب ماندن شیراز در کورس رقابت با نیشابور و بوشهر، نیازمند بررسی و نقد بیشتری است اگر مدیر فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، وقتی را هم به رسانه‌ها اختصاص دهد و فرهنگی‌تر از گذشته، خود را در معرض پرسش خبرنگاران قرار داده و اجازه دهد بعد از یکسال، نمایندگان افکار عمومی، از وعده‌هایش سئوال کنند و نقدی به عملکرد مدیریتی‌اش داشته باشند.

در شهر و دیاری که نمایه شناسایی‌اش در جهان، مبنایی فرهنگی و ادبی دارد، شهری که ادیبانش جایگاهی فاخر در ایران و جهان داشته و دارند، شهری که همواره به شهر ادب شناخته می‌شده و می‌شود، به حتم باید جایگاهی بایسته‌تر و شایسته‌تر از عنوان سومی داشته باشد.

روشنگری در بررسی دلایل عقب ماندن در کورس رقابت، عاملی بسیار مهم است که اعتماد بیشتر شهروندان را به‌دنبال خواهد داشت.

به حتم در دیاری که زمانی مدعی داشتن بیشترین تعداد رسانه مکتوب و قوی‌ترین تیم رسانه‌ای بوده است، اکتفا به اطلاع‌رسانی توسط یک رسانه یا واحد روابط عمومی! قاعدتا اقناع‌کننده افکار عمومی نیست.

نقدی که تا سال‌های قبل تنها به سایر بخش‌ها و دستگاه‌های دولتی وارد بود، امروز دامنگیر فرهنگ و ارشاد هم شده است. دستگاه متولی فرهنگ خود از رسانه دوری می‌جوید اگرچه در هر دیدار با آغوشی باز و لبخندی شکفته بر لب، استقبال شایانی از خبرنگار و رسانه بروز پیدا می‌کند اما در عمل رسانه‌ها هنوز هم محرم نیستند!

به اعتقاد صاحب‌نظران، کسب عنوان پایتختی کتاب، بیش از آنکه موضوعی ادبی و فرهنگی باشد، مبحثی مدیریتی است. هرچه توان چانه‌زنی بیشتری در سطوح استانی و ملی بالاتر باشد، امکان کسب این عنوان قوت می‌گیرد.

از طرفی نبود شفافیت مناسب در بیان شیوه‌های بررسی و شاخص‌های مورد نظر در بحث انتخاب پایتخت کتاب، مشخص نشدن امتیازها و دلیل آن، بر ابهامات بیش از پیش افزوده است.

آنچه مسلم است اینکه، داوری در مباحث کلانی همچون پایتختی کتاب، باید متکی و مستند به اسناد و مدارکی مشهود باشد و بتوان به لحاظ کمی و کیفی، با شاقول مشخصی آنها را سنجش کرد. شاقولی که مبنای درجه بندی آن سلایق شخصی، گروهی و خدای ناکرده جناحی و سیاسی نباشد.

آنچه مسلم و مشهود بوده و هست، طی یک‌سال اخیر، فعالیت‌های شیراز در حوزه کتاب، کتابخوانی و … نسبت به تمام سال‌های سه دهه گذشته، بسیار مطلوب‌تربوده است.

این رشد چه به لحاظ ارتقاء شاخص‌های عمرانی در مبحث ایجاد و توسعه فضاهای کتابخانه‌ای در نقاط مختلف استان فارس و شیراز، چه به لحاظ افزایش شمار اعضای کتابخانه‌ها، چه در بخش تخصصی و همچنین برگزاری برنامه‌های فرهنگی بر مبنای کتاب و کتابخوانی، کاملا محسوس بوده است.

اگرچه یکی از تاثیرگذاران بر روند رشد، به دلایلی که هیچ‌زمانی مطرح و شفاف‌سازی نشده است، کنار گذاشته شد اما عواید و تاثیرات عمیق فعالیت‌های انجام شده با انتخاب لایزنگان به‌عنوان یکی از ۱۰ روستای دوست‌دار کتاب در کشور و انتخاب مدیرکل سابق کتابخانه‌های عمومی فارس به‌عنوان یکی از مدیران برتر، نمود پیدا کرد.

آنچه به چشم مخاطب می‌آید اینکه شیراز سال گذشته بین ۶۴ شهر نتوانست عنوانی شایسته نام و پیشینه‌اش را کسب کند و امسال هم در گردونه رقابت با ۹۹ شهر، از کسب رتبه سومی خرسند شد! شاید سال آینده بتوان امیدوار بود که اگر…..

به گزارش ایسنا، با آنکه هیچ‌زمانی نمی‌توان به آمار و احتمالات دل‌بست، اما پنجره امید را هم نباید کاملا بست و دست از تلاش کشید و گوشه‌ای نشست.

اگرچه مسئولان تاکید دارند که جشنواره انتخاب پایتخت کتاب ایران رویدادی کلیشه‌ای نیست و طی این دو دوره شاهد تلاش بیشتر، همدلی بهتر و همکاری مطلوب‌تر تمام دستگاه‌ها در شهرهای مختلف برای کسب شاخص‌های مد نظر داوران بوده‌اند اما به‌نظر می‌رسد دریافت جایزه نقدی از نهادهای بین‌المللی به واسطه این انتخاب، می‌تواند به رفع بعضی معضلات نظیر گرد و غبار …. کمک کند.

به گزارش ایسنا، بهزاد مریدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، طبق معمول یکسال اخیر از کانال روابط عمومی با رسانه‌ها ارتباط برقرار و قبل از نهایی شدن انتخاب پایتخت کتاب، یادآور شده بود که در دومین دوره، ۱۵ شهر به مرحله نیمه‌نهایی داوری راه یافتند.

مریدی گفته بود در این دوره از جشنواره پایتخت کتاب ایران ١٠٠ شهر با حدود ١۴٠٠ برنامه، طرح و ایده با محوریت ترویج فرهنگ کتابخوانی شرکت کردند که از آن میان، ١۵ شهر به مرحله نیمه‌نهایی داوری‌ها راه یافتند.

وی یادآور شده بود که تناسب با نیازهای محلی، آیین‌های بومی و ارزش‌های دینی و ملی، تأثیرات پایدار در ارتقای سطح فرهنگ کتابخوانی، برخورداری از مشارکت مردمی و پشتیبانی شرکت‌های بزرگ تجاری، کارخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی برای تأمین هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری، داشتن قابلیت الگوبرداری، برخوداری از تازگی و کیفیت در محتوا و شیوه اجرا و ضمانت اجرا، شاخص‌های ارزیابی داوران بوده است.

مریدی با اشاره به قرار گرفتن نام شهرهای یزد، اصفهان، بوشهر، تبریز، خورموج، دزفول، رامهرمز، رشت، سبزوار، سیرجان، شهر ری، شهرکرد، شیراز، کاشان و نیشابور به‌عنوان ۱۵ راه یافته به نیمه نهایی، پنج شهر در نهایت به مرحله نهایی خواهد رسید و یک شهر عنوان پایتختی کتاب را کسب می‌کند و چهار شهر هم بر اساس تفاهمنامه‌ای که با بنیاد ملت منعقد شده است، از حمایت‌های این بنیاد و معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برخوردار خواهند شد.

نمی‌توان از اقدامات خوب و تاثیرگذار اجرایی شده در حوزه‌های مختلف فرهنگ و هنر، طی ۲ سال اخیر در شیراز و فارس چشم پوشید. اقداماتی که در عرصه هنرهای نمایشی، موسیقی و کتاب اجرایی شده است اما، چرایی آنکه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کمتر خود را در معرض نظر و نقد رسانه‌ها قرار می‌دهد نیازمند واکاوی بیشتر است.

منبع: ایسنا
دیدگاه ها

ثبت نظر

نام:

رایانامه:

متن:

*

تازه‌ترین اخبار