تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۹ اسفند ۹۴ ساعت ۱۰:۲۳
Print Friendly, PDF & Email
برای دومین‌بار امین فائضی برگزیده تصویر سال شد

عکاس شیرازنا عکاس برگزیده سال شد / دوست دارم کادری از قامت رعنای رهبری ببندم

من از سال ۸۹ با پایگاه اطلاع‌رسانی شیرازنا وارد عرصه عکاسی خبری شدم و پس از آن در رسانه‌های مختلفی نظیر خبرگزاری ایکنا و فارس و همچنین آستان مقدس احمدی و محمدی(ع) مشغول به کار شدم.

امین فائضی

به گزارش آژانس خبری شیراز (شیرازنا)؛ عکاس برگزیده جشن تصویر سال بزرگ‌ترین آرزوی خود را ثبت تصویری از قامت رعنای مقام معظم رهبری در کادر دوربین خود عنوان می‌کند.

امین فایضی اظهار داشت: من از سال ۸۹ با پایگاه اطلاع‌رسانی شیرازنا وارد عرصه عکاسی خبری شدم و پس از آن در رسانه‌های مختلفی نظیر خبرگزاری ایکنا و فارس و همچنین آستان مقدس احمدی و محمدی(ع) مشغول به کار شدم.

عکاس شیرازنا که در مراسم معرفی برگزیدگان جشن «تصویر سال» مورد تقدیر قرار گرفت، ادامه داد: در سال ۹۲ نیز در جشنواره تصویر سال حائز رتبه شدم و همچنین تاکنون در جشنواره‌هایی از قبیل «شیراز امروز» رتبه کسب کرده‌ام ضمن این‌که یک عکس که با آن ارتباط معنوی خاصی داشتم نمایی از سومین حرم اهل‌بیت بود که به مدد سلاله پاک خاندان عصمت و طهارت در جشنواره «ایران ما» برگزیده شد.

نگاه معناگرایانه تصویران؛ یاری‌دهنده حرکت در مسیر آرمان‌های قرآنی

عکاس شیرازنا عنوان کرد: هنر همراه با خلقت اولیه انسان در زندگی او تجلی یافته و روز به روز در تعاملی دوطرفه در ابعاد مختلف زندگی بشری نقش‌های مهمی را ایفا کرده است و خداوند به عنوان خالقی که این دو مخلوق را در پیوندی جاودانه در کنار یکدیگر آفریده است.

وی ادامه داد: در ارتباط خود با انسان‌ها جلوه‌های گوناگون هنری را در قالب ابزارهای متنوع به‌کار گرفته است تا بدین وسیله انسان را به سوی فطرت الهی خودش متوجه کند.

فائضی کار عکاسی را علاوه بر دارا بودن شاخصه‌های شغلی واجد نوعی ارتباط درونی و معنوی ارزیابی کرد و ادامه داد: عکس خوب باید بتواند منظور و نگاه خود را نشان دهد و در واقع عکاس ابتدا باید در مورد موضوع یا پدیده‌ای حس خاصی داشته باشید و در وهله بعد از نظر تکنیکی آن‌قدر به مسائل فنی حوزه فعالیت خود مسلط باشد که بتواند آن نگاه و نظر را در قاب تصویر بیان کند.

فائضی، ابزارهای هنری را از رساترین، گویاترین، نرم‌ترین و تاثیرگذارترین ابزارهای انتقال پیام دانست که کامل‌ترین محتواها را در اندک مجالی با شیرین‌ترین زبان به مخاطب خود القا می‌کنند.

وی با اشاره به جایگاه هنر در اسلام خاطرنشان کرد: خداوند متعال با استفاده از جلوه‌های تصویری در قرآن کریم، انسان را در ورای زمان و مکان سیر می‌دهد. داستان‌های انبیاء گذشته، حال کافران و مومنین، تصاویر بهشت و جهنم، تمثیلات و… را چنان به تصویر می‌کشد که انسان خود را در میان معرکه احساس کرده و با تجربه ذهنی که از این تصاویر به‌دست می‌آورد تربیت می‌شود و درس زندگانی می‌گیرد.

فائضی با بیان اینکه آیات قرآن قدرت تصویرسازی ذهن انسان را به تسخیر خود درآورده و تاکید می‌کند که تأمل و تفکر در تصاویر می‌توانند نقش سرنوشت‌سازی در سعادت یا شقاوت انسان داشته باشد، گفت: می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که اگر تصویرگران امروز با نگاهی معناگرایانه به محیط پیرامون خود نگریسته و مفاهیم عمیق برگرفته از آن بینش الهی را در قاب تصاویر ببندند و در مقابل مخطاب به نمایش بگذارند می‌توانند در اوج لطافت و نرمی و با بیانی پوشیده و غیر مستقیم جامعه را به سوی اهداف الهی و آرمان‌های قرآنی رهنمون شوند.

امین فائضی

تقدیر از امین فائضی در سال ۹۲ در مراسم جشن تصویر سال

ارزش کار عکاسان خبری در بسیاری از رسانه‌های کشور ما نهادینه نشده

وی بزرگ‌ترین آرزوی خود در حوزه عکاسی را گرفتن تصویری از قامت رهبری به‌صورت اختصاصی و در کادر عدسی دوربین خود عنوان و تصریح کرد: هنوز ارزش کار عکاسان خبری در بسیاری از رسانه‌های کشور ما نهادینه نشده درحالی‌که در جهان امروز گاه یک عکس بسیار سریع‌تر و گویاتر از هزاران خط خبر مطلبی را انتقال می‌دهد و از این نظر عکاسان جبهه فرهنگی انقلاب باید توان تخصصی خود را هر روز ارتقا دهند و مسئولان نیز کار این قشر را ارج بنهند.

فایضی در ادامه پاره‌ای مشکلات عکاسان خبری را تشریح کرد و گفت: هزینه وسایل عکاسان چندین میلیون است اما عکاسان نه امکان حمل وسایل مجاز دفاعی از قبیل اسپری فلفل دارند و نه به سبک برخی کشورها امکان بیمه کردن وسایل خود را دارند که در صحنه‌های حوادث و مسائل مختلف با اطمینان بتوانند به کار خود بپردازند چراکه گاه تمام زندگی یک عکاس در همین تجهیزات خلاصه می‌شود و با آسیب دیدن یا خرد شدن ضررهای شغلی جدی متوجه وی خواهد شد.

در مراسم معرفی برگزیدگان سیزدهمین دوره جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر، جمعه ۱۴ اسفند، در تالار استاد «جلیل شهناز» خانه‌ هنرمندان ایران برگزار شد، در بخش عکس ویژه ایران ما با حضور فرزاد هاشمی، جمشید بایرامی و حسن غفاری؛ دیپلم افتخار و جایزه نقدی ۵ میلیون ریالی به تهمینه رازقی، ولی محسنی‌سیس، حسین علیزاده، محبوبه فرج‌الهی، امین فایضی، محمد نسایی، آیلا سادات هاشمی، داوود ایزدپناه، آذین حقیقی و سینا شیری تعلق گرفت.

 

دیدگاه ها
 1. مهسا   اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۶  
  Thumb up
  0
   Thumb down
  0

  اظهارات حیرت آور مشاور تبلیغاتی و کارگردان فیلم های تبلیغاتی روحانی از پشت صحنه
  http://www.aparat.com/v/39wm2

  کنایه های تند مهران مدیری به دولت روحانی و مسئولین
  http://www.aparat.com/v/6bJyj

  صحبت های جنجالی مهران مدیری درباره دروغ گفتن و بغض کردن
  http://www.aparat.com/v/Y4ox6
  این هم راستگویان
  http://www.aparat.com/v/f8CBc

  سایت جالبی دارید.
  موفق و پیروز

ثبت نظر

نام:

رایانامه:

متن:

*

تازه‌ترین اخبار