تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۰ بهمن ۹۴ ساعت ۱۴:۲۹
Print Friendly, PDF & Email

خودزنی و پرداختن به جزئیات فارس را زمین‌گیر کرده است

خودمان به دست خودمان ظرفیت‌ها و داشته‌های‌مان را نابود می‌کنیم

محمودرضا طالبان

محمودرضا طالبان صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ما در استان فارس و شهر شیراز به حدی درگیر مسائل درون استان و موارد پیش‌پاافتاده ناشی از اختلافات سیاسی داخلی و خودمرکزپنداری‌ برخی مسئولان شده‌ایم که از مسائل کلان غافل مانده‌ایم.

وی افزود: شب گذشته نخست‌وزیر یونان به ایران آمدند مستقیم به اصفهان رفتند و بازدیدی از آثار تاریخی اصفهان داشتند و بعد از استقبال توسط استاندار اصفهان، به حضور معاون رئیس‌جمهور رفتند و این روال در بسیاری از سفرهای خارجی در مورد اصفهان انجام می‌شود و این نشان می‌دهد که تیم‌هایی خبره بر روی این مسائل در سطح ملی و استانی اصفهان کار می‌کنند.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز بیان کرد: این اتفاق‌ها در مورد شهر شیراز نمی‌افتد و هیئت‌های پارلمانی، سیاسی و تجاری بسیار معدود و گاهی به پیشنهاد خودشان به شیراز می‌آیند و از سفر آنها نتیجه چشم‌گیری هم عاید نمی‌شود چون از قبل بسته پیشنهادی آماده نشده است.

وی یادآور شد: ما ۱۸ نماینده در مجلس شورای اسلامی داریم و دو عضو هیئت‌رئیسه مجلس از فارس هستند و ازاین‌رو لازم است نمایندگان استان و استاندار فارس نسبت به این مسائل حساس باشند و در کسوت مقام عالی اجرایی باید این اجماع را ایجاد کنند که برنامه‌های معطوف به نتیجه در شیراز و فارس انجام شود.

طالبان با اشاره به این‌که در فضای پسابرجام هیئت‌های مختلف تجاری و گردشگری و اقتصادی در رفت‌وآمد هستند، گفت: اگر از این فرصت‌ها برای شیراز استفاده نکنیم همچنان در گرداب مشکلات دست‌وپا خواهیم زد.

وی تصریح کرد: به سبب عدم حضور جدی ما در سطح ملی شاهد آن هستیم که عمده مواردی که در فضای پسابرجام اتفاق می‌افتد برای شهرهای دیگر است که نمونه آن طراحی فرودگاه اصفهان و مشهد با مشارکت فرانسوی‌ها و یا برقی شدن قطار مشهد-تهران از طریق فاینانس و زیرساخت مشهد به کربلا بود و در تمام این موارد شیراز غایب است.

طالبان ادامه داد: ما بیش‌ازحد درگیر مسائل درونی شده‌ایم و در سطح ملی یا افراد شاخص نداریم و یا اگر داریم اقدام خاصی انجام نمی‌دهند و تمام وقت مسئولان ما به مسائل جزئی تلف می‌شود و از پروژه‌های بزرگ، برنامه‌ریزی‌های کلان و تحقیقات کاربردی و راهبردی در فارس خبری نیست و تا وضعیت مسئولان ما چنین است نمی‌توانیم از بخش خصوصی استان هم انتظاری داشته باشیم.

وی متذکر شد: نتیجه بی‌عملی ما این است که اتفاقات بزرگ و برنامه‌های کلان یا در تبریز، اصفهان و مشهد رخ می‌دهد و گاه حتی برخی شهرهای کوچک‌تر نیز به این قافله افزوده می‌شوند و از فارس و شیراز تنها خبرهای ناخوشایند و اختلافات و پرداختن به مسائل بی‌ارزش و جزئیات در سطح ملی منعکس می‌شود.

نایب‌ رئیس شورای شهر شیراز اضافه کرد: ما در فارس آن‌قدر مشغول خودزنی هستیم که خودمان به دست خودمان ظرفیت‌ها و داشته‌های‌مان را نابود می‌کنیم یا آن را بی‌اثر می‌سازیم چراکه در کلان‌شهرهای دیگر نیز اختلافات هست اما وقتی بحث منافع کلان در بین باشد با هدایت بزرگان خود متحد می‌شوند و امتیاز می‌گیرند اما آنچه از فارس در سطح ملی انعکاس می‌یابد تضعیف داشته‌ها و تخریب ظرفیت‌ها است.

دیدگاه ها

ثبت نظر

نام:

رایانامه:

متن:

*

تازه‌ترین اخبار