تاریخ انتشار: شنبه ۱۷ بهمن ۹۴ ساعت ۱۱:۱۱
Print Friendly, PDF & Email

کسی حق تضعیف نهادهای قانونی را ندارد / حضور مردم در انتخابات نشان تحققِ لزوم مردم سالاری دینی است

نماینده ولی‌فقیه در فارس گفت: نهادهای قانونی مستقل عمل می‌کنند و کسی حق تضعیف آن‌ها را ندارد و باید حرمت قانون نگه داشته شود.

آیت الله ایمانی

به گزارش شیرازنا، نمازجمعه روز گذشته شیراز به امامت جمعه آیت الله ایمانی امام جمعه محترم شهر شیراز و نماینده ولی فقیه در استان فارس ایراد شد. متن کامل خطبه‌های نماز جمعه شیراز یدین شرح است:

خطبه اول:
إِنَّ الَّذِینَ اتَّقَواْ إِذَا مَسَّهُمْ طَائِفٌ مِّنَ الشَّیْطَانِ تَذَکَّرُواْ فَإِذَا هُم مُّبْصِرُونَ
مولا امیرالمؤمنین(ع) در وصف متقین چنین می‌فرمایند: بندگان شایسته خدا آنچنان غرق در عظمت و بزرگی حضرت حق گردیده‌اند و آنچنان مست علم و قدرت حیات و عظمت معبود خویش گشته‌اند که هیچ قدرتی از قدرتهای مادی و دنیوی نمی‌تواند در برابر آنان خودنمایی داشته باشد.

خدای را بزرگ می‌بینند و دگران را کوچک می‌انگارند. این ویژگی انسانهای با تقواست. اگر ما در زندگی پرده‌های غفلت و غرور را پاره کنیم و همواره به عظمت آفریدگار جهان آگاه باشیم و متوجه، خواه و ناخواه قسمت عمده‌ای از گناهان ما از بین می‌رود و توفیق ترک گناه نصیبمان می‌شود.

مولا امیر المومنین در خطبه ۲۲۴ نهج البلاغه به این امر اشاره می‌کند و می‌فرماید اگر جهان و آنچه در جهان است به من بدهند، همه دنیا را به من یک جا بخشند و در مقابل بگویند به یک مورچه که دانه‌ای دارد و یا پر کاهی به دهان گرفته است ظلم کن و از روی ظلم آن دانه را از او بگیر و خدای را نافرمانی بنما، من زیر بار نمی‌روم. چرا؟ چون عظمت پروردگار عالم را درک نموده و او را می‌شناسد و لذا جهان با هر چه در آن است برای او حقیر جلوه می‌کند و ارزش ندارد که برای همه جهان به یک مورچه ظلم کند!

این که می‌بینیم ما در زندگی راحت با آبروی مردم، با مال مردم، با خون مردم، با همه چیز مردم بازی می‌کنیم چون او را فراموش کرده‌ایم و به یاد او نیستیم. برای اینکه به یاد او باشیم، برای اینکه بتوانیم از گرداب گناه بیرون بیاییم، یاد او لازم است و توجه به او ضرور می‌باشد.
آیه‌ای که قرائت گردید خدای متعال می‌فرماید إِنَّ الَّذِینَ اتَّقَواْ إِذَا مَسَّهُمْ طَائِفٌ مِّنَ الشَّیْطَانِ تَذَکَّرُواْ افراد با تقوا وقتی گروه‌های وسوسه گر عقل و خرد آنان را احاطه می‌کنند و اندیشه آنان را تحت فشار قرار می‌دهند به یاد خدا می افتند، عظمت خدا را مد نظر قرار می‌دهند. فَإِذَا هُم مُّبْصِرُونَ وقتی به یاد خدا افتادند می‌توانند پرده‌های غفلت و غرور را پاره کنند.

امروز در شرایطی هستیم که سخت به این نکته نیازمندیم و اگر مسئولیت خود را در مقابل خودمان فراموش کردیم، اگر به مسئولیت خود در مقابل اعضای بدنمان توجه نداریم، اگر گوش و چشم و زبان و دست و پای ما آزادند و هرکاری خواستند انجام می‌دهند به خاطر غفلت و فاصله گرفتن از یاد خداست. امروز شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی عاملی برای تخدیر افکار جامعه شده است. آن هنگامی که از مسیر تقوا دور می‌شود و به مسیر انحرافی دچار می‌شود.

این‌ها غفلت انسان را زیاد می‌کند، غرور انسان را زیاد می‌نماید و توجه انسان را از مبدأ عالم دور می‌سازد. اگر این ابزار در خدمت رشد و تعالی انسان بود، ارزشمند بود اما آن هنگامی که این ابزار برای تحمیق افکار و از بین بردن اندیشه‌ها، برای اغوا گری به وجود می‌آید، این است که ما مسئولیتمان مقابل اعضاء بدنمان فراموش می‌کنیم و از یاد می‌بریم که چه مسئولیتی داریم.

امام چهارم در ذیل مسئولیت انسان مقابل اعضاء هفت گانه ای که داشته، این نکته را بیان می‌دارد و می‌فرماید به اینکه اگر انسان به یاد مرگ بیفتد و به یاد خدا باشد، می‌تواند اعضاء خود را مهار کند. عضو بدنی که فردا می‌خواهد بر ضد انسان شهادت بدهد، امروز او را کنترل کنیم.

حضرت آیت الله جوادی آملی، این مفسر بزرگ و این فیلسوف عظیم الشان می‌فرماید از آنچه که فردا نمی‌توانی پاسخ آن را بگویی به زبان نیاور. آنچه فردا نمی‌توانی جواب آن را بدهی نگاه نکن. اینها فردا جواب دارد و برای اینکه ما بتوانیم این اعضاء بدن را مهار کنیم، امام چهارم نسخه‌ای تجویز می‌کند و می‌فرماید کَثْرَهِ ذِکْرِ الْمَوْتِ وَ التَّهَدُّدِ لِنَفْسِکَ بِاللَّهِ وَ التَّخْوِیفِ لَهَا بِهِ وَ بِاللَّهِ الْعِصْمَهُ وَ التَّأْیِیدُ اگر می‌خواهی بر اعضاء بدنت مسلط باشی به یاد مرگ بیفت. چیزی که در انتظار همه ماست بدون استثنا، اما هیچ گاه در باره آن فکر نمی‌کنیم و همواره آن را برای دیگران حق می دانیم و برای خودمان نه؛ بعد توجه به پروردگار عالم و یاد خدا کردن تا بتوانیم بر گرفتاری‌ها حاکم شویم. بدبختی جامعه ما این است که امروز به یاد خدا نیستم و پر ادعا هم هستیم. خدای متعال می‌گوید هر چقدر به یاد من بودی من هم به یاد تو هستم. در شبانه روز چقدر به یاد خدا هستیم و عظمت خدای متعال مد نظرمان هست.

امام صادق می‌فرمایند یاد مرگ شهوت‌هایی که ما را از مسیر به بیراهه می‌کشد می‌میراند و ریشه‌های غفلت را در زندگی ما می‌خشکاند و از بین می‌برد و یاد خدا انسان را تقویت می‌کند که وعده‌های الهی عملیاتی است. این چنین نیست که خدا وعده دهد و وعده او عملیاتی نگردد. یاد خدا جلای قلوب است و دلها را روشن می‌کند مثل شمشیر زنگ زده، زنگ شمشر را پاک می‌کند و نشانه‌های هوا پرستی را می‌شکند و از بین می‌برد و حرص و آز و طمع را در انسان که مثل آتش شعله می‌کشد خاموش می‌نماید و دنیا را با همه عظمتی که دارد، می‌شکند.

امام حسین (ع) در روز عاشورا به محمد حنفیه نامه فرستاد. یک جمله است: گویا دنیا نبوده و گویا آخرت هیچ گاه از بین نرفته و نمی‌رود.
خدایا ما را به یاد قیامت و مرگ و سکرات مرگ، به یاد خودت و عظمت خودت پیوسته ما را در این مسیر موفق بفرما! خدایا ما را از غفلت و غرور دور بگردان و گناهانی که باعث غفلت و غرور می‌شود ببخش و بیامروز!

خطبه دوم:

در هفته قبل خطبه دوم به این نکته اشاره کردم که عوامل پیروزی انقلاب اسلامی بر اساس آیات متعدد قرآن مجید چند نکته بود. اول و مهم‌تر از همه فضل و لطف و عنایات پروردگار و دوم ایمان و اراده مردم در دفاع از آرمان‌های اسلام عزیز و سوم رهبری و یک چهره معنوی و روحانی و آسمانی که هدایت جامعه را عهده دار بود.
امروز در بحثی که تقدیم می‌گردد به این نکته اشاره می‌کنیم که همین عوامل موجده انقلاب، مبقیه انقلاب هم هستند و دشمن برای اینکه خواسته‌اش تأمین شود چه می‌کند و چه برنامه‌ای دارد.

آیات متعدد قرآن مجید در سوره‌های گوناگون این نکته را بازگو می‌کند که دشمنان شما همواره در صدد هستند که شما را از راهی که انتخاب کرده‌اید بر گردانند و تلاش آنان برای منحرف ساختن شما هیچ گاه به سستی و سردی نمی‌گراید.
قرآن مجید در آیه ۱۰۹ سوره بقره این چنین می فقرماید: وَدَّ کَثیرٌ مِنْ أَهْلِ الْکِتابِ لَوْ یَرُدُّونَکُمْ مِنْ بَعْدِ إیمانِکُمْ کُفَّاراً دوست دارند اهل کتاب که شما را از اسلام و راهی که انتخاب کرده‌اید بر گردانند.

در اینجا نکته‌ای را اشاره می‌کنم: فرق است در کلام عرب بین ودّ و حبّ، دوست داشتن با حب؛ ودّ شدت خواسته را بیان می‌کند. احَبَّ یعنی دوست دارد و می‌خواهد اینکار را بکند و ودّ یعنی با شدت دنبال این کار است و اتفاقاً تمام آیاتی که قرآن در این زمینه بحث کرده با کلمه ودّ این موضوع را بیان داشته است.
در آیه ۶۹ سوره آل عمران می‌فرماید ودت طائفه من اهل الکتاب لو یضلونکم، عده‌ای از اهل کتاب دشمنان شما، دوست دارند شما را منحرف کنند. آیه ۸۹ سوره نسا می‌فرماید ودوا لو تکفرون کما کفروا فتکونون سواء، دوست دارند که شما کافر شوید بعد از ایمانتان، از انقلابتان بر گردید. در آیه ۱۰۲ سوره نساء ۱۱۸ آل عمران، ۲ سوره ممتحنه و ده‌ها آیه دیگر این معنا را بیان می‌دارد.

این آیات را که عرض کردم با این اعترافی که دشمنان داشته‌اند کنار هم بگذارید کارشناسان و محققان غربی، ده‌ها کارشناس این مطلب را بیان داشته‌اند که در طول این ۳۷ سال انقلاب اسلامی آنقدر که ما برای این انقلاب توطئه ایجاد کردیم و با جریان‌های مختلف به مبارزه با این انقلاب برخواستیم، برای هر کشوری یکی از این توطئه‌ها را انجام داده بودیم، از صفحه جغرافیای جهان محو شده بود.

دراین ۳۷ سال ده‌ها و صدها توطئه علیه انقلاب اسلامی ایران داشتیم که اگر یکی از آنها را برای یک کشور انجام داده بودیم از جغرافیای جهان محو شده بود.
یکی از آنها که هنوز فراموش نکرده‌ایم همین فتنه بر اندازی سال ۸۸ بود که مشکلات فراوانی ایجاد کرد. یکی از آن مشکلات تحریم‌های ظالمانه‌ای بود که بعد از فتنه ۸۸ در جامعه ما عملیاتی شد و خودشان گفتند تحریم‌های فلج کننده‌ای که در طول تاریخ زندگی بشر سابقه نداشته است. چقدر به ما ظلم کردند. این معنای آیاتی که خواندم نیست؟ تحریم‌های فلج کننده‌ای که در طول تاریخ زندگی بشر سابقه نداشته که این همه تحریم برای او داشته باشند و در عین حال انقلاب اسلامی با تکیه بر همین عوامل سه گانه فضل پروردگار، ایمان و استقامت مردم، رهبری حکیمانه رهبر معظم انقلاب بعد از رهبری امام راحل، همه آن توطئه‌ها را خنثی کرد. حتی دشمن را به پذیرش بخشی از حقوق هسته‌ای ما وادار نمود. وقتی قضیه این است، قرآن می‌گوید و کارشناسان و محققان غربی و تحلیل گران سیاسی این چنین از توطئه‌های خودشان سختن می گویند چند نکته را باید مد نظر داشت:

۱- رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اشاره‌ای داشتند و نکته‌ی را فرمودند: تفکر صحیح و خالص انقلابی و حزب اللهی باید بر دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی حاکم باشد. این تفکر صحیح یعنی اصول و پایه‌های انقلاب یعنی سخنان امام راحل و رهنمودها و و مطالبی که امام راحل در طول این ایام بیان داشتند. چرا؟ فرموند امنیت مقوله پیچیده ایست و شورای عالی امنیت که می‌خواهد تصمیم گیری نماید بر اساس نظرات دبیرخانه و تصمیم سازی دبیرخانه تصمیم می‌گیرد و اگر دبیرخانه در حال و هوای انقلاب نباشد و به فکر خط و راه امام راحل نباشد، تصمصیم ها اشتباه می‌شود و دامن جامعه ما را می‌گیرد. یعنی دشمن آنجا هم ممکن است نفوذ کند اگر هوشیار نباشیم.

۲- اینکه در راهپیمایی ۲۲ بهمن اصرار بر حضور یکپارچه مردم است به خاطر این است که جشن پیروزی انقلاب مردمی است و مردم خودشان می‌آیند در صحنه. این حضور نماد استقامت بر سر آرمان‌ها، نشان پیشرفت ملت بر سر اهداف انقلاب، مظهر تفضلات الهی در حمایت از انقلاب اسلامی است. این راهپیمایی ۲۲ بهمن تو دهنی زدن به دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی است.

یکی از عواملی که انقلاب را در برابر توطئه‌های دشمنان حفظ نموده، مسئله انتخابات است. انتخابات نماد مشارکت مردم در انقلاب و استمرا انقلاب است. حضور مردم در انتخابات عامل مقبولیت بیشتر نظام در عرصه بین المللی است. حضور مردم در انتخابات نشان تحققِ لزوم مردم سالاری دینی است. انتخابات صحیح با مشارکت همگانی سبب تقویت مسئولیت پذیری در نخبگان، ثبات سیاسی و قانون مندی خواهد بود و عاملی برای پایداری انقلاب اسلامی است. بنابراین ما همه مسئولیم در مقابل کشورمان و انقلابمان با حضور در کنار صندوق رأی.

اینکه رهبر معظم انقلاب فرمود کسانی هم که مرا قبول ندارند پای صندوق رأی بیایند به خاطر این است که این بر می‌گردد به آینده ایران اسلامی و ملت ما.

در همین راستا رهبر معظم انقلاب آغاز سال ۹۴ را سال همدلی و همزبانی اعلام کردند یعنی ما باید نهادهای قانونی را در جامعه حفظ کنیم. همدل بودن معنایش این نیست که فلان نهاد قانونی نهاد قانونی دیگر را زیر سؤال ببرد. هر نهاد قانونی یک وظیفه و مسئولیت دارد. قاونونگذار یک مسئولیت دارد، قوه مقننه یک مسئولیت دارد قوه مجریه و قضائیه هر کدام یک مسئولیت دارد. در نظام ما اصل بر تفکیک قواست و هیچ قوه‌ای نمی‌تواند در قوه دیگر دخالت داشته باشد و ما باید حرمت نهادهای قانونی را نگه داریم. طبیعتاً عده‌ای مشکلات و مسائلی دارند و از بیرون تحت تأثیر القائاتی قرار می‌گیرد و ما نباید نهادهای قانونی را به مسائلی متهم کنیم و اصول انقلاب اسلامی را زیر پا خدشه دار نماییم و لگدکوب کنیم به خاطر مسائل خاص جناحی و یا گروهی.

۱۹ بهمن روزی است که همه همافران آمدند با امام در زمان حاکمیت طاغوت بیعت کردند و روز نیروی هوایی شد. این روز به خاطر اینکه هنوز طاغوت سر کار بود و بخشی از ارتش با امام بیعت نمودند در تاریخ باقی ماند و پس از آن هم شاهد بودیم که نیروی هوایی جمهوری اسلامی در تمام مصاف‌ها راه خودش را دنبال کرده و در عرصه‌های مختلف درخشیده و خوب هم درخشیده کهان شاءاله بیش از گذشته موفق خواهند بود.

به مناسبت ایام الله دهه فجر عرض می‌کنم قبل از پیروزی انقلاب، گروه‌های فراوانی در راهپیمایی شرکت می‌کردند اما نقش زنان نقش کلیدی و حیاتی بود در تظاهرات و راهپیمایی‌ها. اولاً زنان قبل از مردان به میدان و خیابان آمدند یعنی زنان در ۱۷ دی ۵۶ در مشهد مقدس به حمایت از حجاب به خیابان‌ها آمدند و از حجاب اسلامی دفاع کردند. ۱۹ دی ماه یعنی ۲ روز بعد، مردم قم برای دفاع از رهبری امام ر احل به خیابانها آمدند. پس گام اول را زنان برداشتند و گام دوم مردان؛ اول از کنار حرم مطهر امام هشتم و دوم از کنار حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیهما.

در اثناء راهپیمایی امام اعلام کردند بر زنان مثل مردان لازم است در راهپیمایی‌ها دوشادوش مردان شرکت کنند و اذن شوهر و اذن پدر هم لازم نیست! این سخن امام آن روز است و بعد از این حکم امام زنان آنچنان در میدان راهپیمایی‌ها افتخار آفریدند که یک نمونه آن ۱۷ شهریور بود و شهدای فراوانی که زنان در راه دفاع از آرمان‌های اسلام و انقلاب تقدیم کردند.

رهبر معظم انقلاب در دیدار گردانندگان کنگره شهدای ورزش بیان داشتند آن قهرمان خانم می‌آید روی سکوی قهرمانی با چادر می‌ایستد این خیلی مهم است. چه کسی طاقت می‌آورد در مقابل چشم‌های ملامت گر و پرسشگر دنیای مادی که افتخار زن را به این می‌داند که برهنه باشد و لخت به صحنه بیاید، در چنین دنیایی یک خانمی با چادر و یا با یک حجاب کامل اسلامی می‌رود روی آن سکو می‌ایستد و جایزه قهرمانی‌اش را می‌گیرد. این خیلی مهم است. این کلام رهبر معظم انقلاب است که عظمت بانوان را در عرصه‌های مختلف بازگو می‌کند و طبیعتاً وظیفه مسئولین و مردم است که فضای حضور برای بانوان در عرصه‌ها مختلف که فراهم ساخته‌اند، فراهم‌تر بسازند و آنان با حجابشان مشت محکمی به دهان یاوه گویان که می گویند زن با حجاب به جایی نمی‌رسد می‌زنند و خواهند زد.

خدایا ایام مبارک دهه فجر است. ایام فجر انقلاب اسلامی است. خدایا این انقلاب بزرگ را به ظهور منجی بزرگ عالم حضرت بقیه الله روحی و ارواح العالمین لمقدمه الفدا متصل بفرما. پروردگارا رهبر معظم انقلاب توفیق روزافزون کرامت بفرما.

پروردگارا ما را در این انتخابات، این امتحان بزرگ با انتخابی شایسته برای بار دگر در جهان سربلند بگردان.

دیدگاه ها

ثبت نظر

نام:

رایانامه:

متن:

*

تازه‌ترین اخبار