تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۱ آذر ۹۲ ساعت ۱۶:۵۰
Print Friendly, PDF & Email

بررسی کشفیات اخیر قلب ایدئولوژیک ایران باستان در دانشگاه شیراز

نشست تخصصی بررسی پژوهش ها و کشفیات باستان شناسی و فعالیت های مرمتی از تخت گاه تخت جمشید تا شهر پارسه برگزار شد .

نشست تخصصی بررسی پژوهش ها و کشفیات باستان شناسی و فعالیت های مرمتی از تخت گاه تخت جمشید تا شهر پارسه برگزار شد .

بر اساس این گزارش ، دراین همایش که با هدف توانمندسازی علمی راهنمایان گردشگری فارس و با حضور فعالان و دانشجویان مقاطع دکترا ، کارشناسی ارشد و کارشناسی رشته های باستان شناسی ، تاریخ و ایران شناسی و کارشناسان حوزه تخت جمشید در تالار علامه جعفری دانشگاه شیراز برگزار گردید، اساتید گروه تاریخ دانشگاه شیراز به بررسی و تشریح زوایای معماری و هنری هخامنشییان پرداخته و آخرین دست آوردها و اکتشافات در کاوش های اخیر شهر پارسه را ارائه نمودند .

محور اصلی مباحث مطروحه در این همایش تخصصی در خصوص نتایج حاصل از کشفیات اخیر مطالعات مشترک هیات ایرانی وایتالیائی در شهر پارسه تخت جمشید بود که به منظور حفاظت و شناخت هر چه بیشتر شهر پارسه و با حضور پژوهشگران مختلف در حوزه های مطالعاتی باستان شناسی، حفاظت و مرمت، زمین شناسی، ژئوفیزیک، نقشه برداری و تشکیل بانک های اطلاعاتی در مهر و آبان ماه سال جاری انجام شد.

دکتر علیرضا عسکری چاوردی ، رییس هیأت ایرانی کاوش های مشترک ایران و ایتالیا در شهر پارسه سخنران اصلی این نشست بود که به تشریح و بررسی یافته ها و اکتشافات درکاوش های اخیر باستان شناسی از تخت گاه تخت جمشید تا شهر پارسه پرداخت .
وی از ویژگی ها و مشخصات بناهای مکشوفه در این مطالعه سخن گفت و به تشریح نقوش اسطوره های ایران و بین النهرین باستان که بر روی هزاران آجر لعابدار به کار رفته در ساخت این بناهای شگفت انگیز حک شده اند پرداخت .

این متخصص باستان شناسی هخامنشی به کشف کارگاههای طلاسازی و کوره هایی که در آن استخوان ها پودر می شده و برای تسطیح و صیقل نمودن و یا تزیین سنگ های مورد استفاده در ساخت تخت جمشید به کار می رفته است اشاره نمود .

دکتر عسکری چاوردی ، بررسی گل نوشته های مکشوفه در تخت جمشید را دارای اهمیت دانست و گفت : از این منظر که گل نوشته ها می توانند نام مکان ، اصول و برنامه هایی که در سیستم های مدیریتی شهر تاریخی پارسه وجود داشته اند را رازگشایی نموده

و به بازآفرینی و شناخت حوزه تخت جمشید و هخامنشیان دست یابند ، لذا الواح مکشوفه با دقت بسیار بررسی و یکی از نظریه های مهمی که طی این بررسی ها کشف شد وجود ارتباطات گسترده تجاری و بازرگانی بین بابل و شهر پارسه بوده است.
این استاد دانشگاه تاریخ از تحلیل عنصری انجام شده بر روی بیش از 150 نمونه مواد آلی و تاریخ گذاری کربن 14 و لایه نگاری باستان شناسی در شهر پارسه سخن گفت .

دکتر خاکرند ، دکتر ندیم و دکتر خیراندیش نیز سخنرانان دیگر این نشست تخصصی بودند که در خصوص آخرین دست آوردهای علمی در این حوزه ، مباحثی ارائه نمودند .

گفتنی است این اولین نشست تخصصی بود که بعد از کشفیات اخیر دور پنجم مطالعات باستان شناسی شهر پارسه با همکاری دانشگاه شیراز و اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس برای علاقمندان و فعالان حوزه باستان شناسی و گردشگری فارس برگزار شد که از این منظر حائز اهمیت فراوانی می باشد .

دیدگاه ها

ثبت نظر

نام:

رایانامه:

متن:

*

تازه‌ترین اخبار