تاریخ انتشار: شنبه ۲۷ آبان ۹۱ ساعت ۲۲:۲۰
Print Friendly, PDF & Email

ساخت مجتمع‌ تجاری باید با نگاه اشتغالزایی و فرهنگی باشد

ضرغام صادقی

تعدد مراکز تصمیم گیری مهمترین معضل فرهنگی فارس است

به گزارش آژانس خبری شیراز «شیرازنا» در دومین روز از نمایشگاه بزرگ کتاب فارس، دکتر ضرغام صادقی نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی از غرفه شیرازنا بازدید کرد و در مصاحبه با ما به سؤالات ما پاسخ گفت. آنچه در ادامه می‌آید گفت‌وگوی کوتاه ما با ایشان است:

شیرازنا: حضرتعالی مهمترین معضل فرهنگی استان فارس و شیراز را چه می‌دانید؟

صادقی: تعدد مراکز تصمیم گیری فرهنگی مهمترین معضل فرهنگی کشورمان است که در استان فارس نیز با آن مواجه هستیم و متأسفانه یک ید واحد در مدیریت مسائل فرهنگی وجود ندارد.

شیرازنا: در صورت اینکه بتوان معضل تعدد مراکز تصمیم گیر فرهنگی در استان فارس برطرف شود مهمترین اولویت فرهنگی فارس چیست؟

صادقی: اولین قدم در مسائل فرهنگی هماهنگ کردن همه دستگاه‌های متولی بحث فرهنگی است. دوم اینکه محتوای فرهنگی عمیق فراهم کنیم. سوم اینکه نیروی انسانی مجرب و از لحاظ فرهنگی قوی‌ را تربیت کنیم که بتواند به جامعه هدف خدمت رسانی کند.

شیرازنا: همانطور که مستحضرید درباره اعداد و ارقام سرمایه گذاری در استان فارس اختلافات زیادی وجود دارد؛ به طور مثال سر موضوع میزان سرمایه گذاری در سال گذشته حرف و حدیث‌های فراوانی وجود دارد. نظر جنابعالی چیست؟

صادقی: به هر حال ما از لحاظ آماری منابع متعددی داریم اما مرجع اصلی اعلام بحث‌های آماری مرکز آمار ایران است که ما هرچه به سمت یک مرجع ثابت برویم اختلافات ما به حداقل ممکن می‌رسد.

شیرازنا: علاوه بر اختلافات در مورد اعداد و ارقام سرمایه‌گذاری خارجی در استان، اختلافاتی نیز بین استانداری فارس و شهرداری شیراز بر سر چگونگی سرمایه‌گذاری نیز وجود دارد. نظرتان در مورد نیاز و نحوه‌ی مطلوب سرمایه‌گذاری در فارس چیست؟

صادقی: سرمایه‌گذاری‌های خوبی در استان فارس شده و لازم است که یک سرمایه‌گذاری دقیق‌تری انجام شود؛ چون حجم بیکاری در استان بالنسبه بالاست و باید در این مسیر گام برداریم.

شیرازنا: آیا سرمایه‌گذاری که به ساخت مجتمع‌های تجاری خلاصه شده برای استان و شیراز مفید است؟

صادقی: من عرض کردم سرمایه‌گذاری که زمینه‌ی اشتغال جدی همراه با بحث‌های فرهنگی، اجتماعی و کمک به کلیت استان در همه زمینه‌ها داشته باشد سرمایه گذاری ایده آل است.

شیرازنا: به طور شفاف مجتمع‌های تجاری چطور؟

صادقی: بالاخره ما [در مورد ساخت مجتمع‌های تجاری] هم بحث اشتغال را باید در نظر بگیریم هم فضای فرهنگی و هم مذهبی را در کنار اینها ببینیم.

شیرازنا: به طور خاص اختلافاتی بین شهرداری و استانداری در مورد نحوه‌ی سرمایه‌گذاری در کوه‌های اطراف دروازه قرآن (کوه نور) وجود دارد که بیشتر این اختلافات به میزان ضریب دهی به مجتمع‌های تجاری در زمین‌های کوه نور مربوط می‌شود؛ تا چه میزان ساخت مجتمع‌های تجاری در موضوع‌های سرمایه‌گذاری اهمیت دارد؟

صادقی: به هر حال شما می‌دانید وقتی که استاندارد را در نظر می‌گیریم، استاندارد بر اساس جمعیت است، پس هر چه تعداد جمعیت و گستره‌ی جغرافیایی ما بیشتر شود نیاز ما به مراکز تجاری بیشتر می‌شود و هر چه ما تعداد مراکز تجاری را بیشتر کنیم به نظر من خودش اشتغال‌زایی خوبی به دنبال دارد در صورتی که حواشی آن هم به خوبی در نظر گرفته و دیده شود

شیرازنا: آیا با وجود تعدد مجتمع‌های تجاری در شیراز و اشباع اینگونه مراکز لزومی دارد که کوه‌های اطراف شیراز هم به ساخت مجتمع‌های اختصاص یابد؟

صادقی: کلا بنده آمار دقیقی ندارم باید آمار را دید و بر اساس آن یک نظر قطعی داد.

دیدگاه ها
 1. M.-M   آبان ۲۸, ۱۳۹۱  
  Thumb up
  0
   Thumb down
  0

  ای کاش در مورد الحاق فارس به خلیج فارس هم می پرسیدید و از زبان ایشان هم می شنیدیم

  • ح   آبان ۲۸, ۱۳۹۱  
   Thumb up
   0
    Thumb down
   0

   شیرازنا اعتقادی به این موضوع نداره!

   الان معضل فقط تعئئ مجتمع های تجاریه!!!

   نمی ئونم چرا ما شیرازی ها و فارسی ها اینقدر ذهنمون بستست! چرا فقط خودمون رو می بینیم! چرا فک می کنیم مجتمع های شیراز فقط مال شیرازه؟! چرا فک نمی کنیم از قبل همین مجتمع ها و با تبلغات درست میشه تمام ایرانیا و شاید کشورای اطراف رو واسه خرید جذب شیراز کرد؟! وقتی مجتمع خلیج فارس یه برنامه ویژه جشن رو یه هفته از شبکه سراسری پخش می کنه, یعنی فراتر از شیراز فکر کرده. یعنی در فکر جذب مردم ایرانه! پدیده مشهد همین طور… واقعا چرا ما این مسائل ساده رو متوجه نمی شیم؟!

   البته کوه نور نباید تجاری بشه! صرفا تفریحی! شیراز مشکل کمبود فضاهای تفریحی داره شدیدا…

 2. امین   آبان ۲۸, ۱۳۹۱  
  Thumb up
  0
   Thumb down
  0

  چیزی که جالب بود ایشون درباره هیچ سئوالی پاسخ دقیقی نداند و بیشتر جوابهاشون حول محور به هرحال یا نمیدونم میچرخید!
  کاش هر 2 3 ماه یه بار یه گزارش از عملکرد نماینده ها منتشر میکردین تا ببینیم چیکار دارن میکنن

 3. آرش   آبان ۳۰, ۱۳۹۱  
  Thumb up
  0
   Thumb down
  0

  با سلام
  چرا بعضی از دوستان و خبرگزاری ها در شرایط کنونی فقط به دنبال حاشیه ها و ایجاد درگیری هستند در این شرایطی که رهبری فرمودند از ایجاد درگیری بپرهیزید به نظر بنده پرداختن به موضوع الحاق فارس به خلیج فارس چندان واجب نیست بهتره یه تجدید نظری در رفتارمون بکنیم

ثبت نظر

نام:

رایانامه:

متن:

*

تازه‌ترین اخبار