تاریخ انتشار: پنج شنبه ۱۱ آبان ۹۱ ساعت ۲۳:۳۷
Print Friendly, PDF & Email

دو آفت سایت‌های خبری فارس: «کپی-پیست» و «عدم اخلاق»

نمی‌توان از ابزار غیردینی برای تثبیت گفتمان‌ انقلاب استفاده کرد

در چهارمین روز از نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها در مصلی تهران در غرفه‌ی آژانس خبری شیراز «شیرازنا» میزبان دکتر احمدرضا دستغیب نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی بودیم. در این مصاحبه دکتر دستغیب به سؤالاتی پیرامون ویژگی‌های رسانه‌ی مطلوب، الحاق فارس به خلیج فارس و رابطه با آمریکا پاسخ گفت؛ اگرچه در حین مصاحبه، دستغیب ناگفته‌هایی نیز از تبلیغات و انتخابات مجلس نهم در شیراز مطرح کرد اما قبل از آن درخواست کرد که این بخش مصاحبه ضبط نشود! ما حصل گفت‌وگوی ما با نماینده مردم شیراز و نائب رئیس کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه می‌آید.

 

شیرازنا: رسانه‌ها بویژه سایت‌های خبری فارس را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ معایب و محاسن یک رسانه به نظر شما کدام است؟

دستغیب: البته بنده چند ماهی است که فرصت رصد سایت‌های خبری استان را ندارم اما دوستان گزارشات را هفتگی پرینت می‌گیرند و می‌بینم؛ احساس می‌کنم سایت‌ها دو آفت و بیماری دارند.

سایت‌ها دو آفت دارند: «کپی پیست» و «عدم اخلاق محوری»

آفت اول موضوع «کپی-پیست» در سایت‌ها است. مثلاً مشاهده می‌کنیم یک خبر که روی یک وبلاگ یا سایت قرار می‌گیرد به یکباره در ۱۵-۱۶ سایت دیگر نیز منتشر می‌شود بدون آنکه مشخص شود منبعش کجاست؟ اصلاً صحت دارد یا نه؟

این آفت اعتبار رسانه را کاهش می‌شود و مخاطب نیز این موضوع می‌فهمد که تولیدی نیست و در نهایت مجموعه اعتبار خود را از دست می‌دهد.

آفت دوم «عدم رویکرد اخلاق محوری و اعتقادی» در سایت‌ها است. واقعاً باید در رسانه‌ها یک رویکرد اخلاق محور و اعتقادی وجود داشته باشد.

مصلحتی بالاتر از فرمایشات آقا نداریم

ما نباید اجتهاد کنیم و پیش‌زمینه‌های منفی ذهنمان ملاک قرار گیرد. ما باید یک موضوع را ابتدا بررسی کنبم و بعد مصالح را در نظر بگیرم و سپس منتشر کنیم البته مصالحی هم بالاتر از فرمایشات آقا نداریم و مصلحت اندیشی دیگری نیز نداریم.

اگر شما واقعا بتوانید یک مجموعه‌ی رسانه‌ای باشد که اولاً تولیدی باشد و در این فضای کپی پیست خبری نیفتد و ثانیاً حدود الهی هم رعایت کنید در سطح بسیار بالایی موفق خواهید شد و البته هیچ خدمتی هم بالاتر از این نیست.

رسانه‌ها باید بدانند هیچوقت هدف وسیله را توجیه نمی‌کند

من بارها به خبرگزاری‌هایی که رویکرد انقلابی مذهبی دارند می گویم هیچوقت هدف وسیله را توجیه نمی‌کند؛ ما نمی‌توانیم از ابزار غیردینی برای تثبیت آرمان‌های خودمان و مطالبات و گفتمان‌های انقلاب اسلامی استفاده کنیم.

در حال حاضر من شاهد این قضیه هستم که در سایت‌ها از ابزارهای غیردینی و حتی ضددینی برای تثبیت گفتمان انقلاب اسلامی استفاده می‌شود در حالیکه فقط با ابزار اسلامی و اخلاق، گفتمان انقلاب اسلامی پیش می‌رود وگرنه در نسل‌های آینده تأثیر منفی خودش را می‌گذارد.

 

شیرازنا: اگر قرار باشد به صورت مصداقی به مجموعه ما و سایت شیرازنا تذکری داده شود به چه مواردی اشاره می‌کنید؟

دستغیب: نه! من در شأن و جایگاهی نیستم که بخواهم تذکر بدم، نظر من همان‌هایی است که عرض کردم.

من در گذشته که برخی از خبرها را در سایت‌ها می‌دیدم تعجب می‌کردم که صاحب خبر خودش زنده است و  خودش این خبر را می‌بیند که واقعاً واقعیت ندارد ولی چرا منعکس می‌شود؛ البته سعی می‌کنم مجدداً سایت‌ها را رصد کنم ببنیم وضعیت الان چکونه است.

یک حط نفاق در شیراز وجود دارد که خودش را میزان می‌داند

البته یک زوایایی در کار ناشناخته است و در شیراز یک سری اتفاقات خاص می‌افتد که یک از این اتفاقات خاص، این است که یک خط نفاق شکل گرفته که مدام در حال محکوم کردن دیگران است؛ یعنی یک عده خودشان را میزان قرار داده‌اند و هرکس با این شخص یا اشخاص همراهی و تطابق دارد صرفاً در جهت صحیح قرار دارد!

ما می‌گویم جای میزان‌ها عوض شده است، ما می‌گوییم بیایید جای میزان‌ها را درست مشخص کنیم که البته این نکته‌ی بسیار مهمی است که باید در یک جلسه جداگانه بحث کرد.

بعد از هیاهوی انتخابات گذشته همه ساکت شدند!

به طور مثال در انتخاباتی که گذشت یک سری هیاهو و جنجال می‌شود؛ خب یک عده‌ای را تخریب می‌کنند، یک عده‌ای را بالا می‌برند، بعد هم که نتایج مشخص می‌شود یکدفعه همه ساکت می‌شوند! چون اگر کسی بخواهد برود وسط و مچ گیری کند باید مچ همدیگر را بگیرند ولی هیچ اتفاق نمی‌افتد.

موضوع تخریب‌ها و تبلیغات انتخابات را کلید می‌زنم

اتفاقاً من قصد دارم به زودی این موضوع را کلید بزنم که چگونه یک دفعه یک شهر از پوسترها و بنرها کاغذ دیواری می‌شود و ده‌ها هزار پوسترها و بنرهای تبلغاتی منتشر می‌شود ولی پشت پرده‌ی این اتفاقات مشخص نمی‌شود که چه کسانی هستند و چه اتفاقاتی می‌افتد؛ یعنی من معتقدم باید بیاییم مقداری واقع بینانه نگاه کنیم، اگر کسی مورد علاقه‌ی ما هست که دلیل نمی‌شود وی هر کاری کرد خوب و صحیح باشد!

در حال حاضر سایت‌ها در اختیار یک جریان است

البته در حال حاضر ابزار رسانه‌ای در اختیار یک جریان و طراحی است، تحلیل خود من ازغالب سایت‌ها این است – البته در چند ماه اخیر نمی دانم- که معمولاً طوری طراحی می‌شود که یک جریان یا فرد زده شود و یه جریان یا فرد بالا بیاد … [در این بخش از مصاحبه دکتر دستغیب درخواست کرد دستگاه ضبط صدا خاموش شود و ناگفته‌هایی در این زمینه مطرح کرد]

شیرازنا: اخیراً با تشکر آیت الله ایمانی از رئیس‌جمهور، موضوع الحاق فارس به خلیج فارس مجدداً مطرح شده است و واکنش‌های تندی نیز از سوی نماینگان استان هرمزگان و سایر مسئولان این استان به همراه داشته است. نظرتان در این مورد چیست و آیا این موضوع عملیاتی و ابلاغ شده است؟

دستغیب: من هیچ اطلاعی در مورد ابلاغ این موضوع ندارم و معتقدم رسانه‌ای کردن این قبیل موضوعات که جنبه‌ی ملی دارد به صلاح استان نیست.

 

شیرازنا: برخی به بهانه‌ی تحریم‌های اخیر مجدداً موضوع رابطه با آمریکا را مطرح می‌کنند به عنوان نائب رئیس کمسیون امنیت ملی و ساست خارجی مجلس شورای اسلامی نظرتان چیست؟

دستغیب: فایل رابطه با آمریکا تعریف شده و مشخص است، مردم ما در طول این سال‌ها حس‌نیت از دولتمردان آمریکا ندیده‌اند و این بی‌اعتمادی همچنان ادامه دارد که در تحریم‌های اخیر هم این بی‌اعتمادی افزایش پیدا کرده است. به طور خلاصه پرونده‌ی آمریکا برای رابطه با ایران سیاه است.

موضوع رابطه با آمریکا از شئونات رهبری است

این موضوع از شئونات رهبری است و کسی هم حق ندارد خودسرانه بر خلاف مسائل کلان کشور اقدامی انجام دهد و آقا هم بارها رابطه با آمریکا را تبیین کرده‌اند

شیرازنا: آیا هجمه‌ای توسط برخی از افراد وجود ندارد که بخواهند جام زهر رابطه به آمریکا را به رهبری تحمیل کنند؟

دستغیب: چیزی که به رهبری تحمیل نمی‌شود. الحمدلله رهبری کاملاً به موضوع اشراف دارند و تحلیل‌شان کامل و جامع است. ما هم همگی تابع نظر ایشان هستیم و نظر ایشان ملاک است.

دیدگاه ها
 1. A.Z   آبان ۱۲, ۱۳۹۱  
  Thumb up
  0
   Thumb down
  0

  مصاحبه ی خوبی بود ولی معلوم بود که تاحالا آقای نماینده یکبارم به رسانه های استان سری نزده!

 2. زهرا   آبان ۱۲, ۱۳۹۱  
  Thumb up
  0
   Thumb down
  0

  یکی اول باید به این اقای دکتر دستغیب تذکر بده که خودشان را در شیراز معیار میدانند . متاسفانه فرافکنی رویه اصلی بعضی از اقایان شده است

 3. صادق   آبان ۱۴, ۱۳۹۱  
  Thumb up
  0
   Thumb down
  0

  جناب دکتر دستغیب باید اول پاسخ بدهند که سایت “شیرازما ” را که با بودجه خودشان راه انداخته بودند در زمان انتخابات و خبرهای کذب منتشر میکرد را بچه دلیل فعالیت داشت و به چه دلیل غیر فعال شد ؟

  متاسفم برای دکتر دستغیب که هنوز رویه صداقت را پیش نگرفتند

 4. hkfa66   آبان ۱۴, ۱۳۹۱  
  Thumb up
  0
   Thumb down
  0

  اول به شیرازنا که غلط املایی زیادی متن دارد…
  مصاحبه بودار واز قبل تعیین شده ای بوده شیرازنا هم خوب استفاده نموده است..
  هر کس به فکر خویش است……

ثبت نظر

نام:

رایانامه:

متن:

*

تازه‌ترین اخبار